آلومینا – اکسید آلومینیوم

اکسید آلومینیوم یک ترکیب شیمیایی با فرمول Al2O3  است که در دسته ی مواد معدنی قرار میگیرد. این ماده معمولا آلومینا نامیده می شود. نام های دیگر آن آلوکساید، آلوکسایت و آلوندوم است. شکل ظاهری آن معمولا به صورت پودر کریستالی سفید رنگ و بی بو می باشد که در آب نامحلول است. در اسیدها و بازهای قوی نیز به سختی حل می شود.

این ماده به صورت کریستالی (با ساختار کریستالی آلفا) در سنگ معدنی کرندوم در طبیعت وجود دارد، که برخی از گونه های این سنگ معدن در دسته ی سنگ های قیمتی قرار میگیرد. منبع دیگری که از آن اکسید آلومینیوم به دست می آید، سنگ معدن بوکسیت است که طی مراحل خالص سازی و کلسینه کردن، اکسید آلومینیوم از آن به دست می آید. نود درصد اکسید آلومینیوم طی فرایند هال-هرالت در تولید فلز آلومینیوم به کار می رود.

خواص فیزیکی و شیمیایی اکسید آلومینیوم بسته به روش تولید آن متغیر است. با روش های تولید مختلف ساختارهای کریستالی متفاوتی به دست می آید. برای مثال گونه هایی از این ترکیب که در دماهای بالا شکل می گیرند از لحاظ شیمیایی کاملا بی اثر و خنثی هستند.  به طور کلی اکسید آلومینیوم به دلیل خواص و ویژگی های منحصر بفرد خود دارای کاربردهای گسترده ای است. بسیار مقاوم به حرارت می باشد و مقاومت الکتریکی بالایی دارد. همینطور دارای سختی بالایی است. اکسید آلومینیوم از لحاظ شیمیایی خنثی می باشد و معمولا واکنش پذیری پایینی دارد. در نتیجه ی این خواص آلومینا به عنوان ماده ی نسوز، در سرامیک ها ، و در تولید مواد ساینده و براق کننده به کار می رود. اکسید آلومینیوم به عنوان عایق در صنعت الکترونیک کاربرد گسترده ای دارد.

کاربردهای تخصصی آلومینا

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *